Valid HTML 4.01 Transitional

Ověřit CSS!
Mapa webu     Kontakt     Chyba?

Glossary ico
         Glosář

Náhodný výběr:

Z temnoty přicházím
28.8.2010
Z temnoty přicházím

Libo puntíky?
28.8.2010
Libo puntíky?Povídání pro stydlivé a bojácné snílky

Zdá se ti, milý čtenáři, název tohoto článku na matfyzákův fotoweb poněkud nezapadající? Máš pravdu. Ale přece jen sem patří, protože můj web není ani zdaleka obchodní vizitkou, kterou nabízím své služby. Není ani zdaleka kompletním portfoliem, kde ukazuji svoji tvorbu. Je to především místo, kde každý návštěvník může pobýt, aby získal inspiraci nebo se něco přiučil. A tomuto smyslu plně vyhovuje idea tohoto článku - dozvíte se totiž, jak to vypadá, když věci dělá člověk, který je neumí.

Budu ti nejprve vyprávět svůj příběh... To bylo tehdy, možná ve čtvrté třídě základní školy, když mi poprvé nakázali přinést si do školy vodové barvy a štětce. Na hodině přede mě postavili sklenici s vodou a vydali celkem jednoduchý pokyn - "Namaluj obrázek." Jenže to je asi jako říci krtku "Leť!" Někteří lidé mají dar, jiní ne. A můj příběh vypráví, co se děje s těmi, kteří ho nemají. Na konci hodiny se původně sněhobílá čtvrtka nerovnoměrně pokryla zmatenou změtí světlých barev. Co vám budu povídat, dívat se na to nedalo. Jenže mně, desetiletému dítku, se těžko chápalo, jak je možné, že někteří spolužáci a spolužačky na papíře před sebou měli něco mnohem krásnějšího. Už to by byl nejspíš důvod, proč bych to nechtěl dělat znovu. Když však přišly posměšky od více obdarovaných a když jsme my, kteří se jim ani zdaleka nerovnali, začali vtipkovat o našich výtvorech, bylo jasno. I v dalších zhruba tří letech, tentokrát už i na Gymnáziu, mě občas přiměli vzít tužku či štětec do ruky. Dopadlo to stejně. Začal jsem tak o sobě po nějakém čase vypravovat, že mi ve čtvrté třídě zakázali kreslit. To proto, že se na to nedalo dívat. A tak jsem po celou tu řadu let až donedávna nevzal žádný nástroj do ruky proto, abych stvořil obrázek. Tedy nepočítaje fotoaparát, kterým však spíše zaznamenávám své vidění než tvořím obrázky. A tak léta plynula, stihlo jich projít asi osm.

Jenže potom se mi do rukou souhrou náhod dostal památník. Co jsem měl dělat, příteli tuhle službičku přece odmítnout nemohu. Nechtěl jsem ale ani znehodnotit náš vztah tím, že bych práci odbyl. Začal jsem se tedy učit kreslit. Ne v kurzu. Ne vědecky. Prostě jsem oprášil stařičkou Versatilku a zkusil to. A znovu a znovu. To by samo o sobě však ještě nebylo odpovědí na otázku, proč se svými dílky, na která se stále nedá dívat, chlubím světu.

Víš, milý čtenáři, já jsem prazvláštní v tom, že mě neváže stud či strach, pokud mám dobrý důvod něco učinit. Nejsem hrdý na to, co se mi zatím podařilo stvořit. Ale všichni na tom přece nejsou stejně - co ty, čtenáři? Kolikrát jsi něco chtěl udělat, ale neudělal jsi to proto, že jsi to neuměl a obával jsi se zklamání? Nebo jsi se styděl před publikem? Žádný člověk přece nepřišel na svět jako mistr svého oboru. Ano, nadání cestu může ulehčit, ale bez otevřené mysli a zkoušení stále znovu těžko kdo vyroste. Budiž můj maličký počin inspirací pro tebe, pokud se zdráháš s něčím, co bys dělal moc rád, začít jen proto, že se obáváš příkrých soudů druhých. Jen proto, že se stydíš za to, že to či ono nedokážeš lépe.

Nemám nadání. Vím, že kreslit neumím. Neumím ani hrát na píšťalku. Ale přesto snad po přečtení tohoto článku pochopíš, proč ukazuji světu, čeho jsem se dopustil.

Celkový čas přibližně 4,5 hodiny (ve videu tedy asi 53x zrychleno), použita Versatilka s tuhami HB, 6B a 8B, nějaký grafitový prášek, štetec, ubrousek a guma. Na pozadí slyšíte improvizaci na píšťalku zvanou někdy irská flétna, v originále "penny whistle", Clarke Original D. Nazývejte ji Baladou pro Klár, pokud chcete.Váš Šíma
Diskuze:
Přezdívka: Text:
Ověřovací kód: 7 + 9 =
1
25.3.2020, 22:18
1)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Závojnatka
23.10.2013, 20:3
A pak že kreslit neumíš!!! :-) Je to opravdu nádherné.........
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Broučínek
25.9.2012, 18:16
Milý Šímo, myslím, že inspiraci rozdáváš na každém kroku. Krásný článek jako důkaz toho, jak může člověk dosáhnout svého cíle, když opravdu chce. :-)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Veškerý obsah, design a kód jsou duševním vlastnictvím autora!
V případě zájmu o využití jejich částí k jiným než soukromým účelům, mě neváhejte kontaktovat na:
e-mailu: simahnyk@seznam.cz
ICQ: 301-524-126     status