Valid HTML 4.01 Transitional

Ověřit CSS!
Mapa webu     Kontakt     Chyba?

Glossary ico
         Glosář

Náhodný výběr:

Sveď mě!
26.8.2010
Sveď mě!

Malá velká
28.8.2010
Malá velkáBrýle plné slz aneb Jak se skrývá krása

Moje vize krásy

Již drahnou dobu, a jsou to už léta, nosím v hlavě myšlenku na tento článek. Kdybych ale udělal stejnou chybu jako někteří zadavatelé zakázek, kteří řeknou "Udělej to, až budeš mít čas, to nespěchá.", nemusel by spatřit světlo světa nikdy. Dnes vám tedy prozradím, proč fotím ty černé čtverečky o sedmi fotografiích jediné slečny.

Kompilace první

Úplně první "černý čtvereček", jak jsem tenkrát tuto kompilaci fotografií nazval, vznikl za okolností, které mě vedly i k myšlence tohoto článku. To bylo tak... Jedna slečna se v rozhovoru se mnou označila za, cituji: "ošklivého krátkovlasého kluka". Tehdy jsem se nad tím pozastavil, ale rychle jsem si uvědomil, že překvapen nejsem. Vždyť kdo z nás nepotkal na ulici vyumělkovanou vysokou, převelice štíhlou, spoře oděnou a sytě nalíčenou slečnu, za kterou se otočil, protože z ní sršela sexualita? A na druhé straně, kdo z nás nepotkal na ulici obézní děvče s tangy vytaženými nad bokovky a těsným tričkem? Stačí se jen rozhlédnout; člověk brzy pochopí, že na otázku "Co je to krása?" nenaleznou dva lidé stejnou odpověď.

Co je to krása? Kompilace první

Tehdy jsem měl, jako ve většině podobných případů, chuť obhajovat svůj pohled, který mi říkal, že ošklivá rozhodně není. Ale co je slovo bezvýznamného snílka proti životnímu přesvědčení? Nezbylo mi než podat důkaz. Kdysi jsem řekl, že Krása sídlí v oku toho, kdo se dívá. Jednoho dne jsem se tak pustil s tou velikou stydlínkou do práce. Po několika hodinách jsem věnoval myšlenku sedmi smrtelným hříchům, snad abych poukázal na to, že moje kompilace nejsou obrazem marnivosti dotyčné zobrazené osoby. Jsou obrazem mého vidění. Nevím totiž, jak druzí vidí totéž. Vím jen, že jinak. A proto nabízím pohled svýma očima. Myslím totiž, že lidé velmi často přehlížejí krásu, kterou mají pod nosem.

Kompilace první

Nemám patent na pravdu o tom, kdo je krásný a kdo ne. Velmi často však vidím krásu tam, kde jiní přehlížejí šedou myšku. Poprvé jsem černý čtvereček udělal proto, že jsem chtěl pomoci troše sebevědomí. A snad je to i přínos všech dalších. Nabízím je fotografovaným proto, aby poznali, že na světě je o člověka víc z těch, kteří je vidí krásnými. Nabízím je divákům proto, aby viděli, že oči umějí klamat, umějí zamlčovat, že vidí to, co mysl chce, aby viděly. A konečně, nabízím je sobě samému. Jakkoli podivné se to může zdát, leckdy pochopím pravý rozměr svých slov i jiných děl až o mnoho let později potom, co jsem je vytvořil. Význam těchto koláží totiž nespočívá jen v tom, co jsem již vypsal, ale také v samotném procesu jejich vzniku...

Není focení jako focení Kompilace první

Když odpovídám na otázku, jestli fotím profesionálně, s oblibou říkávám, že rozdíl mezi profesionálem a amatérem není v kvalitě fotografií, nýbrž v tom, že amatér může, profesionál musí. Když takový fotograf z povolání dostane zakázku, musí umět vyfotit cokoli tak, aby se to zalíbilo klientovi. Vydělává si tím na chleba, takže mu nic jiného nezbývá. Ale to neznamená, že amatér nemůže vyfotit to, co se mu líbí, stejně nebo ještě lépe než profesionál. Odpovídám tedy, že jsem hrdý amatér, protože jsem rád té nesmírné svobodě fotit jen to, co se mi líbí. Focení základních fotografií pro tyto černé čtverečky tak není ani zdaleka obchodní transakcí, jak tomu u leckterého fotografa může být.

Kompilace první

Mám takové zaklínadlo, které ode mne slyšela už pěkná řádka lidí - říkám, že "Focení u mě je příjemné přátelské setkání se spoustou hezkého povídání a z něhož jako bonus snad vzejde i několik pěkných fotografií." Přiznám se tedy, že aktéři mých černých čtverečků nejsou náhodní kolemjdoucí. Jsou to lidé, se kterými mi bylo potěšením poklábosit a možná je i trochu nakazit klidem a mírem svým i toho mně tolik milého konce světa, kde fotografie vznikají.

Víte, jsem rád, když věci mají míru. Nerad vídám lidi truchlit pro svou ošklivost, ač nemají ani v nejmenším proč. Nerad vídám lidi opečovávat svou krásu, ač nemají co. Moje čtverečky chtějí být pomocí uslzeným, chtějí být probouzecím štípnutím marnivým.

Kompilace první

Dívky, které na této stránce vidíte (a nejen ony, to samé platí pro celý web), nejsou modelkami z plakátů, kterými jste obklopeni. Neprocházely castingy, kde jejich spoře oděná těla zkoumala důležitě se tvářící komise. Jejich proporce nejsou výsledkem umné práce s grafickým editorem. Nejsou vybírané jako zboží pro své prodejní parametry jako výška, BMI, souměrnost obličeje, ...

Jsou to dívky, které dnes a denně potkáváte na ulici, ale dost možná si jich nevšímáte. Jsou to vaše kamarádky, kterým jste nikdy neřekli, jak hezké jsou. Jsou to známé nebo i náhodné kolemjdoucí, za kterými se nikdo neotočí. To ony jsou skutečnými obrazy krásy, ne výplody profesionální řemeslné práce stylistů, vizážistů a grafiků. Jim se dvořte, před jejich krásou smekejte, jejich autogramy žádejte. Vše totiž záleží na tom, jestli jejich krásu chcete vidět.

Já všem, jejichž černý čtvereček tu vidíte, děkuji. Děkuji za to, že mi dovolily ukázat je světu mýma očima. Bylo mi velkou ctí a potěšením.


Váš Šíma
Diskuze:
Přezdívka: Text:
Ověřovací kód: 4 + 9 =
Tazatel
13.11.2012, 21:52
Chápu vaši myšlenku, ale pořád se mi nedaří dát dohromady myšlenku a dílo. Píšete \"Já hledám krásu v lidech.\" a \"Jedni se na stejnou dívku dívají jako na ničím výjimečnou osobu, které si skoro nevšimnou, jiní ji dokonce pomlouvají pro její bříško (atd.)\" ale zároveň \"Nějaký detail\" tedy ano, našel jste krásu v nějaké z Vašich modelek, ale zobrazil jste hlavně ten krásný detail a nám, divákům, to předává pouze ten objevený detail, ta část pochopení a ocenění Vašeho \"objevu\" v celku a tím celá ta změna pohledu, nám, divákům, je upřena. Což mi přijde škoda, ale možná se mi prostě jen nedaří to vidět a příliš se mi to rozptyluje na části.

P.S.: Neplánujete přidat nějaké RSS/newsletter nebo něco podobného? Vaše tvorba je sice pěkná, ale pomalá a chodit kontrolovat novinky je trochu nepraktické.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sima
17.10.2012, 19:27
Vážený Tazateli,
Nemám proč se urážet - slušně podaný názor je přece nesmírně důležitou částí diskuze. Děkuji za něj.
Obávám se však, že naše názory se nebudou různit tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát - on jen jazyk není dokonalou formou komunikace, takže co čtenář, to možný výklad, ať se autor snaží formulovat myšlenku jak jen precizně to v útvaru, který zvolil, jde.
Myslím, že jakýkoli pohled na věc vždy bude jen souborem vybraných částí. Když malíř maluje krajinu, maluje ji z jednoho stanoviště, odkud vypadá překrásná, ale nezachytí skutečnost, že za prvním stromem se válí jehly, které tam nechali narkomani, a odpadky, které táborníci nějak zapomněli odvézt. Pokud to tedy nebyl kubista, ale ani on nemůže zachytit vše. Když hudebník skládá text, zmíní se o smutku a rozervání mladíka, kterého opustila dívka, a možná, pokud dokáže něco skrýt mezi řádky, přidá zmínku o vzájemné lidské nenávisti - ale nemůže už do svého textu zakomponovat mladíkovo prozření a posílení, které mu stejná událost přinesla. Je jednoduše svázán stopáží písně a vyjadřovacími prostředky. A tak by se dalo pokračovat... Pakliže tedy fotograf fotografuje svůj objekt, vybere vždy jen nějakou jeho část. Nějaký detail.
Ale právě ve volbě těch detailů spočívá můj pohled na věc. Jedni se na stejnou dívku dívají jako na ničím výjimečnou osobu, které si skoro nevšimnou, jiní ji dokonce pomlouvají pro její bříško, které není ploché, boky, které jsou snad až příliš zakulacené, pro její sestřih, křivé nohy, ... lidé si prostě umějí snáze najít chyby, které by mohli vyčíst, než přednosti, kterým by se mohli poklonit. Modelky, které jsem měl v článku na mysli, jsou polem virtuální osobnosti, které jsou jednak vybírány pro co možná nejlepší kombinaci všech detailů, a jednak je jejich podoba velmi silně dotvářena do až nerealistických výsledků.
Nemyslím tak, že je mé tvrzení nekonzistentní. Prodejci hledají krásu mezi lidmi. Já hledám krásu v lidech. :-)

Snad se mi podařilo alespoň maličko objasnit svá slova. Děkuji za návštěvu a přeji hezký zbytek dne.
Šíma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tazatel
17.10.2012, 18:39
Vážený autore, nerad bych urazil, ale sám píšete \"Nejsou vybírané jako zboží pro své prodejní parametry jako výška, BMI, souměrnost obličeje, ... \" ale přitom se ve Vašich černých čtvercích vyskytují vybrané detaily (chodidlo, krk, oko. Není to snad výběr těch \"dobrých\" částí? Tedy neděláte to samé, jen že místo vybírání celé modelky si vybíráte jen části? Jinak gratuluji k povedenému dílu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Veškerý obsah, design a kód jsou duševním vlastnictvím autora!
V případě zájmu o využití jejich částí k jiným než soukromým účelům, mě neváhejte kontaktovat na:
e-mailu: simahnyk@seznam.cz
ICQ: 301-524-126     status